Samotność- pandemia naszych czasów

Samotność- pandemia naszych czasów

“Nie wiesz dlaczego” to już czwarty tom serii Marcela Mossa opisujący przygody uczniów z prestiżowego Liceum Freuda. Nastolatkowie tej szkoły muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. We Freudzie doszło do zamachu, w wyniku którego zginęło wielu uczniów, przyjaciół i nauczycieli. To dzień, który w ich życiu zmienił bardzo wiele i który na zawsze pozostanie w ich pamięci. W czasie, kiedy w szkole rozgrywała się tragedia, tuż obok niej rozpoczynała się kolejna.

Dagmara na oczach swoich przyjaciółek wsiada do nieznanego samochodu i znika bez śladu. Każdy zastanawia się, czy zaginięcie dziewczyny to zaplanowana ucieczka, czy jednak było to porwanie.

Gdy dwa miesiące później policja ujawnia nowe fakty, podejrzenia spadają na skonfliktowane z Dagmarą Martę, Sarę i Wiki. Zdesperowane dziewczyny próbują odkryć, co tak naprawdę się wydarzyło, tym samym próbując oczyścić się z zarzutów. Z każdym nowym tropem wychodzą na jaw coraz mroczniejsze fakty i przyjaciółki zauważają, że nie znały Dagmary tak dobrze, jak im się wydawało. Czy dziewczynom udało odnaleźć się Dagę? Dlaczego uciekła, nie informując o tym nikogo? A może ma z tym coś wspólnego popularne wyzwanie w Internecie? Chęć poznania odpowiedzi na te pytania nie pozwoli nam oderwać się od tej książki.

Odpowiedź na codzienne problemy

W swoich książkach Marcel Moss już nie raz udowodnił, że nie boi się poruszać codziennych problemów nastolatków. Również tym razem tego nie zabrało. W “nie wiesz dlaczego” mamy do czynienia z problemem uzależnienia od narkotyków, nawiązywaniem znajomości przez Internet, depresją, gwałtem, czy ślepym podążaniem za internetową sławą. Nie da się ukryć, że w obecnych czasach bardzo duża część młodzieży jest uzależniona od mediów społecznościowych. To właśnie tam szukamy naszych wzorców i inspiracji. Ślepo podążamy za obecnymi trendami, często nie zwracając nawet uwagi na to, że to, co widzimy, to zaledwie niewielki ułamek życia niektórych osób. Dodatkowo każdy z nas obawia się, że nasz najmniejszy błąd może zostać wrzucony do Internetu i upubliczniony setkom osób, co może doprowadzić do nieszczęścia. W dzisiejszych czasach fala hejtu i upokorzenia sięga bardzo daleko. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby zdawać sobie sprawę, że takie problemy wśród młodzieży istnieją i że bardzo ważne jest wsparcie osób dotkniętych hejtem.

Czy warto?

Zdecydowanie! Jest to thriller przepełniony ludzkim złem i negatywnymi emocjami. Czytając książkę, możemy poczuć, z jakimi problemami na swojej drodze zmagali się jej bohaterowie.  Poczucie zagrożenia i napięcia towarzyszy nam do ostatniej strony.  Dodatkowo autor jak zawsze zaskakuje pod koniec, wbijając w fotel czytelnika i skłania go do refleksji.

Daniel